Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wąbrzeźnie uprzejmie informuje, że od 15 listopada 2023 roku uruchomiona została kolejna usługa w serwisie e-Urząd Skarbowy.

W nowej zakładce „e-Deklaracje” udostępniono 8 rodzajów dokumentów (e-formularzy):

• w kategorii podatek od czynności cywilnoprawnych: PCC-3, PCC-3/A;
  • w kategorii podatek od spadków i darowizn: SD-Z2, SD-3, SD-3/A;
  • w kategorii zgłoszenia identyfikacyjne i aktualizacyjne: NIP-2, NIP-7, NIP-8.

Sukcesywnie będą udostępniane w zakładce kolejne kategorie deklaracji podatkowych.

Składając e-formularz za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym:

• zapisze się on użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
  • zostanie on wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
  • możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego dokumentu, z możliwością edycji danych szczegółowych.

Funkcjonalność zapisania w wersji roboczej, pozwoli użytkownikowi w każdej chwili przerwać wypełnianie dokumentu i powrót do niego w dogodnym momencie. Serwis przechowa taką kopię dokumentu przez 90 dni od ostatniej modyfikacji. Usługa daje również pełnomocnikom możliwość składania formularzy w imieniu mocodawców.

Wszystkie złożone za pośrednictwem serwisu deklaracje, zeznania, oświadczenia, zgłoszenia, zawiadomienia, informacje i wnioski, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 13 listopada 2023 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów pism niewymagających opatrzenia podpisem lub pieczęcią przez użytkowników e-Urzędu Skarbowego, nie będą wymagały dodatkowego podpisu. Deklaracje, tak jak pozostałe dokumenty składane za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, są opatrywane pieczęcią Szefa KAS, w której atrybutach zapisane są dane składającego.

W ramach serwisu e-Urząd Skarbowy, składanie formularzy podatkowych w wersji elektronicznej jest możliwe dla zalogowanych użytkowników konta osoby fizycznej, a w kolejnych wydaniach planowane jest udostępnienie jej również na Koncie Organizacji. Uruchomienie tej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym znacząco rozszerzy zakres możliwych działań podejmowanych przez użytkowników i ułatwi im kontakt z organami KAS.