Klub Seniora w Czystochlebiu

Loga UE

Minęło siedem miesięcy działalności Klubu Seniora w Czystochlebiu, nadszedł czas na podsumowanie. Klub zaczął funkcjonować w czerwcu 2021 roku, po przeprowadzonej rekrutacji liczy trzynastu uczestników. Na początku Seniorzy byli sceptycznie nastawieni co do działalności klubu, jednak z każdym dniem, cieszył się coraz większym zainteresowaniem i zadowoleniem. Uczestnicy Klubu wnoszą każdego dnia coś wyjątkowego. Atmosfera która tu panuje jest pełna szacunku i wzajemnego zrozumienia.

W klubie organizowanych jest wiele spotkań i warsztatów. Jednym z nich są zajęcia rekreacyjno-ruchowe prowadzone przez trenera, np. ćwiczenia gimnastyczne z hantlami oraz z taśmami. Natomiast na zajęciach artystyczno-rękodzielniczych rozwijane są zdolności manualne, na których członkowie mogą wykazywać się swoim talentem. Uczestnicy mogą też skorzystać z doradztwa i wsparcia na spotkaniach z psychologiem. Oprócz zajęć cyklicznych seniorzy mogą każdego dnia wykazywać się na zajęciach w kuchni gotując wspólnie obiad oraz inne smakołyki.

Na terenie Gminy Ryńsk funkcjonują jeszcze trzy Kluby Seniora: w Nielubiu, w Myśliwcu oraz w Orzechówku. Seniorzy spędzają wspólnie miło czas na spotkaniach integracyjnych na kręgielni „Mango” w Wąbrzeźnie oraz w Ośrodku Wypoczynkowym w Przydworzu. Uczestnicy skorzystali też z wyjazdu kulturalnego do kina i teatru.

Seniorzy wspólnie obchodzą święta okolicznościowe, które sami przygotowują m.in. Andrzejki, które odbyły się 26.11.2021 roku Tego dnia uczestnicy świetnie się bawili, tańcząc i grając w gry. Nie zabrakło wróżb andrzejkowych. Przygotowana została Wigilia z opłatkiem, potrawami wigilijnymi i śpiewaniem kolęd. W dniu 14 stycznia 2022 roku w Klubie Seniora w Czystochlebiu odbył się bal karnawałowy na który przybyli Seniorzy z Myśliwca. Poczęstunek przygotowali sami uczestnicy, dbając o wystrój sali i stołów. Wszyscy na balu byli przebrani, było dużo radości i śmiechu.

Środki na przygotowanie działalności Klubu pochodzą z projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020 r.

Projekt realizowany jest w ramach części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego Osi Priorytetowej 9. Solidarne społeczeństwo, Działania 9.3. Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2.Rozwój usług społecznych.