Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym

Uprzejmie informujemy, że została wdrożona w e-Urząd Skarbowy funkcjonalność umożliwiającą użytkownikom składanie deklaracji elektronicznych bez konieczności posiadania certyfikatu kwalifikowanego.

Użytkownicy mają możliwość składania dokumentów w swoim imieniu oraz w imieniu swoich mocodawców ustanowionych w pełnomocnictwach UPL-1.

Od 16 kwietnia 2024 r. usługa składania deklaracji jest również dostępna na Koncie Organizacji e-Urzędu Skarbowego. Organizacja nie musi już zatem składać pełnomocnictwa UPL-1, aby rozliczyć się w formie elektronicznej.

Upoważnione osoby, Użytkownicy Konta Organizacji (UKO), czyli te, które posiadają dostęp do konta organizacji złożą poprzez e-Urząd Skarbowy formularze podatkowe z grup:

• PCC,
  • CIT,
  • PIT Płatnik,
  • Formularze rejestracyjne.

Serwis e-Urząd Skarbowy umożliwia organizacji składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika. Uruchomienie tej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym rozszerzy zakres możliwych działań podejmowanych przez użytkowników i ułatwi im kontakt z organami Krajowej Administracji Skarbowej.

Obecnie korzystając z tej funkcjonalności serwisu można wysłać:

1. w kategorii podatek od czynności cywilnoprawnych: PCC-3, PCC-3/A;
  2. w kategorii podatek dochodowy od osób prawnych: CIT-8, CIT-8AB, CIT-8E, CIT-8FR, CIT-D, CIT-8ST;
  3. w kategorii PIT Płatnik: PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-1R;
  4. w kategorii rejestracja: NIP-2, NIP-8.

Dostępny katalog będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejne kategorie i formularze.

Tak jak na koncie osoby fizycznej, składając e-formularz za pośrednictwem Konta Organizacji w e-Urzędzie Skarbowym:

• zapisze się on użytkownikowi konta organizacji (UKO) w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
  • zostanie on wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi organizacji,
  • możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego, z możliwością edycji danych szczegółowych.

Funkcjonalność zapisania kopii roboczej, pozwala w każdej chwili przerwać wypełnianie dokumentu i powrót do niego w dogodnym momencie. Serwis przechowa taką kopię dokumentu przez 90 dni od ostatniej modyfikacji.

Przypominamy, że wszystkie złożone za pośrednictwem serwisu deklaracje, zeznania, oświadczenia, zgłoszenia, zawiadomienia, informacje i wnioski, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 13 listopada 2023 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów pism niewymagających opatrzenia podpisem lub pieczęcią przez użytkowników e-Urzędu Skarbowego, nie wymagają dodatkowego podpisu. Deklaracje, tak jak pozostałe dokumenty składane za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, są opatrywane pieczęcią Szefa KAS, w której atrybutach zapisane są dane składającego.