Od 28 listopada wchodzimy w Etap odpowiedzialności

Od soboty, 28 listopada wprowadzane są nowe zasady i ograniczenia. W ścisłym reżimie sanitarnym przywrócono funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczono funkcjonowanie bibliotek. W wigilię, 24 grudnia, zrezygnowano z godzin dla seniora.

Nowe zasady będą obowiązywały przez najbliższy miesiąc - od soboty 28 listopada do 27 grudnia. O tym, co będzie dalej, zadecydujemy my sami. To od nas zależy, czy etap odpowiedzialności znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń.

Zasady i ograniczenia w tzw. Etapie odpowiedzialności

 1. Przemieszczanie się:
  • dystans 1,5 m od innych osób;
  • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 800 - 1600 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
 2. Gastronomia - wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.
 3. Salony fryzjerskie i kosmetyczne - funkcjonowanie w reżimie sanitarnym - co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
 4. Biblioteki publiczne i naukowe - możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
 5. Komunikacja zbiorowa - ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
  • 50% liczby miejsc siedzących albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 6. Kult religijny:
  • ograniczenie liczby osób w kościołach - maksymalnie 1 osoba na 15m2;
  • obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
 7. Zgromadzenia i spotkania:
  • w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;
  • imprezy organizowane w domu - z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).
 8. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.
 9. Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety - 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Działalności zawieszone

 1. Wydarzenia kulturalne i kina - z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość - bez udziału publiczności
 2. Hotele - z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów
 3. Targi i wydarzenia - wyłącznie w formie on-line
 4. Wesela, komunie i konsolacje
 5. Parki rozrywki
 6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki
 7. Dyskoteki i kluby nocne

Przywrócenie usług w galeriach handlowych z wyjątkiem sal zabaw

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada 2020 r. przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:

 • 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
 • 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

Nadal będą obwiązywać godziny dla seniora - od poniedziałku do piątku w godz. 1000 - 1200.

Stosuj zasadę DDMA+W

Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. W dalszym ciągu apelujemy o przestrzeganie zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. Rozszerzyliśmy podstawowe zasady i zachęcamy także do korzystania z aplikacji STOP COVID ProSafe GO oraz częste wietrzenie mieszkań i pomieszczeń, w których przebywamy.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2091

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-28-listopada-wchodzimy-w-etap-odpowiedzialnosci

Czytany 438 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 listopad 2020 08:41

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top