Apel do rolników wykonujących opryski

W związku z prośbą pszczelarzy do rolników, Wójt Gminy Ryńsk apeluje, aby rolnicy przestrzegali zasad bezpiecznej pracy podczas wykonywania oprysków środkami ochrony roślin, opryskiwali pola dopiero późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy już niewiele pszczół wylatuje z uli.

Przez niewłaściwe opryski giną pszczoły, które są głównymi zapylaczami roślin. Należy podkreślić, że dawniej środki ochrony roślin działały powierzchniowo i nie szkodziły tak pszczołom. Preparaty nowej generacji krążą w sokach roślinnych i dostają się także do nektaru, który zbierają pszczoły.

Ryzyko zatrucia pszczół można zmniejszyć przez m.in. niestosowanie środków ochrony roślin bardzo toksycznych i toksycznych w czasie kwitnienia, nie opryskiwanie upraw, w których są kwitnące chwasty, dobieranie preparatów mało toksycznych dla pszczół i przestrzeganie okresów prewencji. Zabiegi należy wykonywać późnym wieczorem po zakończeniu lotu pszczół. Kwestie oprysków reguluje ustawa o ochronie roślin, zgodnie z którą środki ochrony roślin można stosować wyłącznie w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

Mam nadzieję, że apel przypomni o niebezpieczeństwach i zagrożeniach podczas stosowania środków ochrony roślin, uwrażliwi, pobudzi świadomość, a jednocześnie przyniesie satysfakcję z bezpiecznie wykonanej pracy.

Czytany 1353 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 maj 2019 07:56

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top