Stanowisko Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie poparcia postulatów rolników

Stanowisko nr 1/2024 Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 19 lutego 2024 r., przyjęte w trybie obiegowym w sprawie poparcia postulatów rolników.

Wójtowie zgromadzeni na XLI Konwencie Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w pełni solidaryzują się z prostującymi rolnikami i zgadzają się z postulatami strajkujących, dotyczącymi w szczególności uszczelnienia granicy z Ukrainą, aby w pełni kontrolować ilość i jakość płodów rolnych oraz monitorować ich dalszy transport do portów. Popieramy także wnioski rolników dotyczące ograniczeń proponowanych przez Parlament Europejski w zakresie ‘’Zielonego Ładu’’, w szczególności wyłączenia spod uprawy 4% gruntów rolnych, a docelowo 10 % w roku 2030 oraz odejście od wymogów 50% redukcji użycia środków ochrony roślin.

Chcemy także podkreślić, że przedstawiciele Konwentu Wójtów, w ostatnim czasie prowadzili rozmowy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego na temat przyszłej polityki rolnej w Unii Europejskiej, gdzie podkreślali konieczność zwiększenia środków na wspólną politykę rolną, w celu podniesienia dochodów rolników, ale także konieczność kontynuowania w II filarze poprawy infrastruktury technicznej na terenach wiejskich, w szczególności dróg, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, reelektryfikacji itp. Wnioskujemy także, aby rolnicy mogli brać większy udział w produkcji zielonej energii. Konwent Wójtów Województwa Kujawsko – Pomorskiego deklaruje pełną współpracę z protestującymi rolnikami z poszczególnych gmin i pomoc w przekazywaniu ich słusznych postulatów do odpowiednich władz i instytucji.

Powyższe stanowisko zostało przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Panu Czesławowi Siekierskiemu, Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu – Panu Michałowi Sztyblowi oraz Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Panu Piotrowi Całbeckiemu.