Konferencja dotycząca Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r.

W poniedziałek 19 lutego 2024 r. w Przysieku odbyła się konferencja, na której Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki przedstawił opinię dotyczącą przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej po 2027 roku. Pan Marszałek jest sprawozdawcą Europejskiego Komitetu Regionów na temat przyszłości rolnictwa w Europie i był odpowiedzialny za przygotowanie takiej opinii.

W konferencji wzięli udział rolnicy, samorządowcy, radni województwa oraz eksperci. W trakcie dyskusji poruszano przede wszystkim temat spadku opłacalności, który może zostać jeszcze spotęgowany przez wprowadzenie „Zielonego Ładu”. W aktualnie proponowanej formie jest on postrzegany jako zagrożenie dla rolnictwa w UE.

Podkreślono, że nie można mówić o Wspólnej Polityce Rolnej, gdy w obecnej sytuacji wiele gospodarstw zmaga się ze spadającą opłacalnością m. in. przez import żywności spoza Unii Europejskiej. Niezbędna jest ochrona wspólnego rynku rolnego i żywności UE, poprzez stosowanie przemyślanych zasad importu i eksportu produktów rolnych i spożywczych oraz środków produkcji rolnej.

Zauważono także, że dobrze rozwinięte rolnictwo zapewnia dobre warunki dla rozwoju działalności pozarolniczych oraz utrzymuje zaludnienie obszarów wiejskich, które dobrze wyposażone w usługi i infrastrukturę tworzą dobre zaplecze dla funkcjonowania nowoczesnych gospodarstw.

Zarządzanie częścią Wspólnej Polityki Rolnej powinno zostać powierzone regionom, które z kolei powinny sporządzać strategie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich oraz odpowiadać za kształtowanie ich rozwoju.

Komisja Europejska powinna także zaplanować instrument „sprawiedliwego dochodu gwarantowanego” dedykowanego gospodarstwom rolnym, które nie osiągają satysfakcjonującego poziomu dochodów z prowadzonej działalności rolniczej.

Czytany 277 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 luty 2024 13:25