Już ponad 5 mln zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT za 2023 rok mają na to czas do 30 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie podatku.

Rozlicz PIT do 30 kwietnia 2024 r.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa. Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. W przygotowanych zeznaniach mogą wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5% podatku.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT, powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze.

Skorzystaj z poradnika

Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie PIT poszczególnym grupom podatników.

Na stronie podatki.gov.pl można znaleźć m. in. Poradnik dla osób nie prowadzących działalnościPoradnik dla Emerytów i Rencistów i Poradnik dla młodych do 26 roku życia.

Jak się zalogować do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się na stronie: www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/logowanie-do-e-us/#da

Zachęcamy również do aktywowania usługi e-korespondencji przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.