Upalne Dożynki Gminne 2023 za nami

19 sierpnia 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej w Zieleniu odbyły się Dożynki Gminne, w których udział wzięli przedstawiciele samorządu gminy, goście oraz mieszkańcy Gminy Ryńsk.

Dożynki zainaugurowała Msza Święta dziękczynna w intencji rolników, którą celebrował ks. Jurand Paczkowski - proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zieleniu. Po mszy, oficjalnym otwarciu dożynek i powitaniu gości rozpoczęto uroczystości dożynkowe. Starostowie dożynek Państwo Monika Detkowska i Andrzej Sipak oraz wicestarostowie Państwo Anna Klimek i Marcin Stępniak przekazali Panu Piotrowi Piątkowskiemu - Przewodniczącemu Rady Gminy i Panu Władysławowi Łukasikowi – Wójtowi Gminy chleb, który jest symbolem pomyślności i dostatku. Wójt Gminy swoim wystąpieniem podkreślił znaczenie rolnictwa, które jest najważniejszą gałęzią gospodarki naszego kraju oraz przypomniał o wartościach jakie niosą tradycje polskiej wsi, o które sumiennie dbają mieszkańcy Gminy Ryńsk.

Po akcie dzielenia się chlebem, przyszedł czas na przemówienia gości: Pana Karola Sarneckiego- Wicestarosty Powiatu Wąbrzeskiego oraz Pana Marcina Skonieczki - Wójta Gminy Płużnica, odczytano też list od Pana Piotra Całbeckiego - Marszałka Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z życzeniami dożynkowymi. Następnie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Zieleniu z programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Pań: Grażyny Bobińskiej, Doroty Piątkowskiej, Justyny Rumińskiej-Sul, Jolanty Góreckiej, Karoliny Morańskiej oraz Pana Wojciecha Góralskiego.

Kolejnym akcentem był występ Zespołu Folklorystycznego „Kujawioki z Osięcin”, autentycznych Kujawian, których łączy miłość do kujawskiego tańca i pieśni, którzy swoją muzyką i śpiewem o tradycjach wpisali się w klimat dożynek.

Każde sołectwo przygotowało swoje niepowtarzalne, pieczołowicie wypracowane wieńce, pięknie prezentujące się przed sceną, za które wręczono wszystkim nagrody. Rozstrzygnięty został również konkurs „Piękna Zagroda”, gdzie o nagrody rywalizowali pasjonaci ogrodnictwa.

Dla dzieci przygotowano liczne zabawy, które przeprowadziły Panie nauczycielki ze Stowarzyszenia „Nasza Gmina”, dmuchany plac zabaw Superzabawaino, konkursy dla dzieci i dorosłych przygotowała też Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Rozdano wiele nagród rzeczowych ufundowanych przez gminę.

Atrakcje muzyczne, przy których uczestnicy mogli się bawić zapewnił wspaniały Zespół Muzyczny TRIKATO, wykonujący z prawdziwym zamiłowaniem znane wszystkim utwory i przeboje. Gwiazdą wieczoru był Norbi, laureat muzycznej nagrody Fryderyka w kategorii Album roku - dance & techno z 1998 roku, obecnie prowadzący teleturniej „Koło Fortuny”, przy utworach którego wszyscy bawili się przednio, a wieczór zakończyła zabawa taneczna, którą zapewnił Zespół ESTER.

O wrażenia kulinarne dla uczestników dożynek zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z: Zielenia, Małych Radowisk, Pływaczewa, Czystochlebia, Łabędzia, Nielubia, Orzechowa, Ryńska, Wałycza, Wronia, oraz Węgorzyna, które na swoich stoiskach raczyły wszystkich pysznymi potrawami, zarówno słodkimi, jak i wytrawnymi. Zapewniono też tradycyjną grochówkę, zimne i gorące napoje, Druhowie z OSP z Zielenia serwowali kiełbaski z grilla. Dożynki uatrakcyjniły również stoiska wielu instytucji tj.: Środowiskowego Domu Samopomocy we Wroniu, Banku Spółdzielczego w Golubiu Dobrzyniu, Koła Łowieckiego „Bażant”, Lasów Państwowych Golub-Dobrzyń, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wąbrzeźnie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wąbrzeźnie, Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wąbrzeska oraz działalności rękodzielniczej i rzemieślniczej.

Władze samorządowe Gminy Ryńsk składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się oraz zaangażowały w przygotowanie i  przebieg tegorocznych uroczystości dożynkowych.

autorem zdjęć w galerii jest Marek Motylski
galeria zawiera 206 zdjęć