Rolnicy poszkodowani w wyniku wojny mogą się ubiegać o dopłaty do materiału siewnego

Do 14 sierpnia 2023 r. trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ta pomoc uruchomiona została w ramach wsparcia dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie.

Na razie o to dofinansowanie ubiega się ponad 11 tys. rolników. Gospodarze, którzy złożyli wnioski w naborze prowadzonym między 25 maja a 10 lipca 2023 r., a chcą skorzystać z nowej oferty pomocy, muszą wycofać dostarczone wcześniej dokumenty.

Z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej może skorzystać rolnik, który m.in.:

• między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
    • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
    • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
    • ziemniak.
  • złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
  • nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego albo wycofa złożony wniosek.

Potwierdzenie zakupu stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon).

Wnioski do 14 sierpnia 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w placówce, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, skorzystać z usługi mObywatel na portalu gov.pl lub nadać rejestrowaną przesyłką w placówce Poczty Polskiej. Dotychczas zarejestrowano ponad 11 tys. wniosków – zdecydowanie najwięcej w Wielkopolsce.

Więcej szczegółów na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Żródło: https://www.gov.pl/web/arimr/rolnicy-poszkodowani-w-wyniku-wojny-moga-sie-ubiegac-o-doplaty-do-materialu-siewnego--do-tej-pory-zarejestrowano-ponad-11-tys-wnioskow

Czytany 552 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 sierpień 2023 10:35