Informacja o rozpoczęciu naboru wniosków o oszacowanie zakresu i wysokości szkód spowodowanych suszą w 2023 r.

Informuje, że zgodnie z zarządzeniem Nr 147/2023 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego powołana została Komisja do spraw oszacowania zakresu i wysokości szkód, spowodowanych przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne – susza w Gminie Ryńsk w 2023 r. i tym samym rozpoczyna się nabór wniosków o oszacowanie zakresu i wysokości szkód spowodowanych suszą.

Należy pamiętać, że samo oszacowanie szkód przez komisję nie pozwoli na wygenerowanie protokołów, gdyż producent rolny nadal ma obowiązek złożenia wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy tak, jak to ma miejsce od 2020 r. za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”. Komisja dokona oszacowania szkód spowodowanych przez suszę nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

Rolnicy zainteresowani oszacowaniem szkód przez komisję, proszeni są o złożenie wniosku do Urzędu Gminy Ryńsk w terminie umożliwiającym w/w oszacowanie.

Załączony do artykułu wniosek należy wypełnić zgodnie z wnioskiem producenta rolnego o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, każda działka musi być wpisana oddzielnie, przy czym wpisujemy tylko te działki, na których wystąpiły szkody.

Informujemy, że w aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”, która została zaktualizowana na rok 2023, można już tworzyć nowe wnioski, zapisywać je i edytować. Jednakże zgodnie z opisem w aplikacji podpisywanie i wysyłanie wniosków będzie możliwe od 20 września.

aplikacja zgłoś szkodę rolniczą

Aplikacja suszowa: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-oszacowanie-spowodowanych-przez-susze-strat-w-uprawach-rolnych

Do zalogowania się w aplikacji wymagany jest profil zaufany. Więcej informacji na temat profilu zafuanego znajdą Państwo na stronie https://gminarynsk.pl/index.php/k2-business/item/504-profil-zaufany

Wniosek (wersja edytowalna)