Gminne Obchody Dnia Strażaka, połączone z uroczystością 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechowie.

Dnia 8 lipca 2023 roku miały miejsce Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystością Jubileuszu 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechowie.

W uroczystości udział wzięli m.in. Senator RP Ryszard Bober, Małgorzata Taranowicz Radna Województwa Kujawsko-Pomorskiego, reprezentująca Poseł na Sejm RP Joannę Borowiak, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Herbowski, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Jarosław Herbowski, Wicestarosta wąbrzeski Karol Sarnecki, Komendant Powiatowy PSP w Wąbrzeźnie st. kpt. Robert Stasiak, Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie dh Janusz Marcinkowski, Zastępca Wójta Gminy Ryńsk Łukasz Gapiński, Komendant Gminny dh Marcin Milanik, Przewodniczący Rady Gminy Ryńsk Piotr Piątkowski i Radni, Sołtysi oraz przedstawiciele KGW, delegacje i poczty sztandarowe z OSP, mieszkańcy wsi oraz gospodarze uroczystości - druhny i druhowie OSP w Orzechowie.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin celebrowaną przez ks. Wojciecha Radzikowskiego proboszcza parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Orzechowie oraz kapelana strażaków ks. Juranda Paczkowskiego proboszcza parafii Św. Piotra i Pawła w Zieleniu.

Po mszy zebrani przemaszerowali pod remizę, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Dowódca uroczystości druh Karol Paszko złożył meldunek druhowi Jarosławowi Herbowskiemu Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Podczas uroczystości jednostce przekazano nowy sztandar a także nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO. Druhna Sylwia Szwed zaprezentowała historię jednostki OSP w Orzechowie.

Uroczystość była także okazją do uhonorowania odznaczeniami zasłużonych druhów.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

Druh Adam Rogala, OSP Orzechowo

Druh Wiesław Barański, OSP Orzechowo

Druh Wojciech Barański, OSP Orzechowo.

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał:

Druh Maciej Bieliński, OSP Orzechowo.

Odznakę Strażaka Wzorowego otrzymali:

Druh Tomasz Miszewski, OSP Orzechowo

Druh Adam Talkowski, OSP Zieleń.

Odznaki Za wysługę lat otrzymali za 50 lat druhowie: Adam Zawada, Zbigniew Brzeski, Grzegorz Stepnowski; za 45 lat druh Adam Rogala, za 30 lat druhowie Wiesław Barański i Wojciech Barański, za 25 lat druh Andrzej Rogala oraz za 10 lat druhowie Maciej Bieliński, Tomasz Miszewski, Artur Paszko, Filip Paszko, Karol Paszko

Po ceremonii wręczenia odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście kierując słowa podziękowania i uznania oraz życzenia dla strażaków. Na zakończenie Prezes OSP Orzechowo Tomasz Miszewski oraz Skarbnik OSP Orzechowo Zbigniew Moryń wręczyli podziękowania zaproszonym gościom, sponsorom, instytucjom oraz osobom fizycznym.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się Piknik Strażacki.

autorem zdjęć w galerii jest Marek Motylski
galeria zawiera 164 zdjęcia