Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Urzędzie Gminy Ryńsk miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród Wójta Gminy
Szkolenie nt: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków - sytuacja epizootyczna, zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących
Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r., poz. 1817), organ
25 września odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela „ Stanisława Wyspiańskiego w Gminnej Biblioteka Publiczna w
„Fabryka firm” to projekt partnerski realizowany przez Stowarzyszenie CTI e-Misja, który ma na celu podjęcie
Podczas Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Białej Podlaskiej Dawid Gutowski, uczeń naszej gminy,
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z I Biegu Myśliwieckiego który odbył się w sobotę 30 września 2017 roku na terenie
Szanowni Państwo. Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica informuje, że do 30.09.2017 roku trwa III nabór do
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Bezpłatne badania kolonoskopowe
  • Informacja dla hodowców drobiu
  • Program Współpracy Gminy Ryńsk z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok
  • „Przebudowa dróg gminnych nr 070319C i nr 070320C relacji Czystochleb - Małe Radowiska”
  • Narodowe Czytanie „ Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w GBP w Pływaczewie
  • Dotacje na założenie działalności gospodarczej!
  • Dawid Gutowski, uczeń naszej gminy, został Mistrzem Polski w biegu na 600 m.
  • I Bieg Myśliwiecki - FOTORELACJA
  • Trwa III nabór do projektu „Szansa dla Aktywnych - Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Płużnicy”.

Informacje z wybranych działów:

• Inwestycje
  • OSP
  • Ochrona środowiska
październik 05, 2017
0
W lipcu 2017 roku zakończono roboty budowlane związane z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa dróg gminnych nr 070319C i nr 070320C
lipiec 12, 2017
0
W dniu 08.07.2017 r. przeprowadzono w miejscowości Ryńsk Gminne Zawody Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Ryńsk, w których wzięło udział
listopad 28, 2016
0
Rezerwat przyrody „Wronie” znajduje się na obszarze gminy Ryńsk. L.p. Nazwa Pow. [ha] Gmina Powiat Opis lokalizacji Forma
ZUS apeluje-jesteś potencjalnym emerytem? Otrzymałeś pismo z ZUS-u o ponowne przeliczenie kapitału? Nie czekaj-złóż wniosek.

W związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której przepisy od 1 października 2017 spowodują przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ZUS spodziewa się wzmożonego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też osiągną go do końca 2017.

Emerytura dla tych osób ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad, gdzie podstawą jej obliczenia jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się zatem osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego, dlatego osoby te powinny złożyć wniosek o jego ustalenie wraz z dokumentacją potwierdzającą przebieg ubezpieczenia oraz potwierdzającą wysokość osiągniętych wynagrodzeń, przypadające do 31 grudnia 1998r.

Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które miały już  ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.

Osoby, które otrzymały z ZUS pismo dot. ustalenia lub ponownego ustalenia kapitału początkowego winny niezwłocznie taki wniosek złożyć, ponieważ jest on integralną częścią naszej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy dotyczy stażu ubezpieczeniowego zgromadzonego przed 1999 r. Jeżeli osoba, która nabędzie prawo do emerytury od 1 października br., a nie ma jeszcze skompletowanych dokumentów do obliczenia kapitału, to najwyższy czas, aby się za to zabrała. Dokumenty, które trzeba wtedy zgromadzić, dotyczą okresów zatrudnienia i wydaje je pracodawca.

To ważne dokumenty świadczące o okresach ubezpieczenia i wynagrodzeniu z tych okresów. Jeśli nie mamy ich w domu, a pracodawca nie istnieje, trzeba szukać dokumentów w archiwach. Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do ZUS, będzie to miało wpływ na wysokość naszego świadczenia.

Zanim udamy się do doradcy czy złożymy wniosek o emeryturę, warto pomyśleć o przeliczeniu kapitału początkowego. Często zdarza się, że ubezpieczeni mieli ustalony kapitał początkowy przed majem 2015 roku i później nie składali już żadnych wniosków o jego przeliczenie. Po przeliczeniu kapitału wysokość emerytury może wzrosnąć.

Sam zdecyduj, kiedy przejdziesz na emeryturę.

Pamiętaj jednak, że jej wysokość zależy od: opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego, średniego (statystycznego) dalszego trwania życia.

Oznacza to, że im dłużej pracujesz (płacisz składki), tym wyższą emeryturę otrzymasz.

Bożena Maria Wankiewicz

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

O/ZUS w Toruniu

Czytany 133 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 10:19