Serdecznie zapraszamy na premierę musicalu Andrew Lloyda Webbera “Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze”
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące
Otwarty konkurs ofert na prowadzenie w 2018 r. na terenie Gminy Ryńsk Środowiskowego Domu Samopomocy  typu
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje hodowców bydła, o możliwości przystąpienia do dobrowolnego programu zwalczania
Od 1997 roku w Polsce obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, która reguluje m.in. zasady postępowania ze zwierzętami
Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica przedłuża IV nabór uczestników do projektu „Szansa dla Aktywnych -
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Urzędzie Gminy Ryńsk miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród Wójta Gminy
  • Premiera tuż tuż
  • NIE dla czadu
  • Otwarty konkurs ofert
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje
  • Zawody Powiatowe OLD BOYS 2017
  • Zwierzęta domowe - prawa i obowiązki
  • Szansa dla Aktywnych - Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Płużnicy
  • Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Jaworzu
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Bezpłatne badania kolonoskopowe

Wiadomości z wybranych działów

• Inwestycje
  • OSP
  • Ochrona środowiska
Wykonano modernizację drogi dojazdowej nr 070246C do gruntów rolnych w Jaworzu na odcinku 1.277 m w technologii nawierzchni bitumicznej realizowanej dwuwarstwowo. Zadanie uzyskało dofinansowanie do długości 0,500 km w kwocie 86.500,00 zł ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego pochodzących z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej.
Zebraliśmy się o godz. 9: 00 rano w sobotę 2 września 2017 roku, aby strażacy, którzy maja więcej niż 40 lat mogli zmierzyć się w sportowej rywalizacji. Przypomnijmy, iż OSP przygotowują pięcioosobowe drużyny, według regulaminu ustalonego przez organizatorów, którymi w tym roku byli wąbrzescy strażacy. Na szczęście wybrano najlepsze miejsce, jakie daje
W dniu 1 czerwca 2015 roku Rada Gminy Wąbrzeźno podjęła Uchwałę Nr X/64/2015 w sprawie Zasad i trybu postępowania w sprawie udzielania oraz rozliczania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Wąbrzeźno. - Powyższa uchwała przewiduje udzielanie dotacji ze środków budżetu gminy do budowy
ZUS apeluje-jesteś potencjalnym emerytem? Otrzymałeś pismo z ZUS-u o ponowne przeliczenie kapitału? Nie czekaj-złóż wniosek.

W związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której przepisy od 1 października 2017 spowodują przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ZUS spodziewa się wzmożonego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też osiągną go do końca 2017.

Emerytura dla tych osób ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad, gdzie podstawą jej obliczenia jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się zatem osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego, dlatego osoby te powinny złożyć wniosek o jego ustalenie wraz z dokumentacją potwierdzającą przebieg ubezpieczenia oraz potwierdzającą wysokość osiągniętych wynagrodzeń, przypadające do 31 grudnia 1998r.

Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które miały już  ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.

Osoby, które otrzymały z ZUS pismo dot. ustalenia lub ponownego ustalenia kapitału początkowego winny niezwłocznie taki wniosek złożyć, ponieważ jest on integralną częścią naszej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy dotyczy stażu ubezpieczeniowego zgromadzonego przed 1999 r. Jeżeli osoba, która nabędzie prawo do emerytury od 1 października br., a nie ma jeszcze skompletowanych dokumentów do obliczenia kapitału, to najwyższy czas, aby się za to zabrała. Dokumenty, które trzeba wtedy zgromadzić, dotyczą okresów zatrudnienia i wydaje je pracodawca.

To ważne dokumenty świadczące o okresach ubezpieczenia i wynagrodzeniu z tych okresów. Jeśli nie mamy ich w domu, a pracodawca nie istnieje, trzeba szukać dokumentów w archiwach. Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do ZUS, będzie to miało wpływ na wysokość naszego świadczenia.

Zanim udamy się do doradcy czy złożymy wniosek o emeryturę, warto pomyśleć o przeliczeniu kapitału początkowego. Często zdarza się, że ubezpieczeni mieli ustalony kapitał początkowy przed majem 2015 roku i później nie składali już żadnych wniosków o jego przeliczenie. Po przeliczeniu kapitału wysokość emerytury może wzrosnąć.

Sam zdecyduj, kiedy przejdziesz na emeryturę.

Pamiętaj jednak, że jej wysokość zależy od: opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego, średniego (statystycznego) dalszego trwania życia.

Oznacza to, że im dłużej pracujesz (płacisz składki), tym wyższą emeryturę otrzymasz.

Bożena Maria Wankiewicz

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

O/ZUS w Toruniu

Czytany 192 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 10:19