Cykl dyżurów telefonicznych w ZUS

W najbliższą środę, 20 stycznia eksperci ZUS będą udzielać porad telefonicznie. Zainteresowani mogą liczyć na pomoc ekspertów w sprawach dotyczących świadczeń chorobowych, małego ZUS-u plus, ustalania wysokości emerytury dla osób z rocznika 1953 czy zasad sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych.

Od 15 stycznia osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, np. zlecenie, dzieło na rzecz szeroko rozumianej kultury, mogą składać wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych, a także architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów np. w zakresie pozaszkolnych form edukacji czy przewodnicy muzeów.

Przedsiębiorcy, którzy czekają na wejście w życie przepisów dotyczących zwolnienia z opłacania składek za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek. Mogą także zdecydować się na opłacenie składek w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące. Wówczas opłacone składki zostaną im zwrócone.

Dodatkowy zasiłek ponownie przedłużony

Do 31 stycznia został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej można z niego skorzystać w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

wtorek, 19 styczeń 2021 00:00

Zapisz się na bezpłatne szkolenia online

Oddział ZUS w Toruniu zaprasza na dwa bezpłatne szkolenia online, które odbędą się za pośrednictwem Cisco Webex Meeting. Szkolenia dotyczyć będą elektronicznych form komunikacji z ZUS oraz prawidłowego wypełniania wniosku o rozłożenie zaległości na raty.

W dniu 15 stycznia 2021 roku ruszyła pomoc w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 o wartości 13 mld zł. Mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać subwencję finansową Polskiego Funduszu Rozwoju. Subwencja finansowa będzie mieć bezzwrotny charakter, po spełnieniu warunków określonych w regulaminie udzielania subwencji i w umowie subwencji finansowej.

skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP