Kolor ma znaczenie! Monitoring jakości powietrza na terenie gminy

Zielony, pomarańczowy a może czerwony? Tu kolor ma znaczenie! Czy wiesz czym oddychasz? Takie pytanie zadali sobie uczestnicy projektu „Zielona Alternatywa” realizowanego w ramach programu „Równać Szanse 2020”. By na nie odpowiedzieć na budynkach szkół podstawowych w Jarantowicach i Zieleniu zamontowali czujniki pomiaru jakości powietrza.

Czujniki Airly pomagają zbierać, przetwarzać i interpretować dane na temat zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Jakość powietrza można stale kontrolować na stronie: https://airly.org/map oraz w aplikacjach mobilnych na system Android oraz iOS. Punkty na mapie przybierają różne kolory w zależności od aktualnej jakości powietrza: od zielonego (najlepsza jakość) przez pomarańczowy (dopuszczalna norma) po czerwony (norma wielokrotnie przekroczona i zagrażająca zdrowiu).

Działanie ma wymiar edukacyjny. Młodzież chce zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie jakości powietrza jakim oddychamy i jak długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób serca, udaru, chorób płuc oraz przewlekłych i ostrych chorób układu oddechowego np. zapalenia oskrzeli i astmy. Szczególnie istotne jest to w czasach obecnej pandemii. Młodzi planują również kampanię edukacyjną wśród uczniów szkół gminy Ryńsk.

Akcja poprzedzona została konsultacjami z Wydziałem Ochrony Środowiska Gminy Ryńsk i Dyrektorami Szkół w Jarantowicach i Zieleniu.

Zespół redakcyjny projektu Zielona Alternatywa

 

Projekt „Zielona Alternatywa” realizowany jest w ramach programu „Równać Szanse” finansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Monitoring jakości powietrza 1Monitoring jakości powietrza 2Monitoring jakości powietrza 3Monitoring jakości powietrza 4

Monitoring jakości powietrza 5Monitoring jakości powietrza 6Monitoring jakości powietrza 7Monitoring jakości powietrza 8Monitoring jakości powietrza 9

Czytany 340 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 marzec 2021 10:37

Adres Gminy

Urząd Gminy Ryńsk
87-200 Wąbrzeźno
ul. Mickiewicza 21
tel.: (56) 687-75-00
fax.: (56) 450-27-02
skrzynka ePUAP: /8uj4g63pcd/SkrytkaESP
Facebook: Gmina Ryńsk

Wyślij wiadomość do Urzędu Gminy

 

Galeria Gmina Ryńsk

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
Top