Ostatni dzwonek dla studentów z rentą rodzinną

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie z uczelni, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. Bez potwierdzenia o kontynuowaniu nauki ZUS nie będzie mógł przyznać i wypłacić świadczenia.

Zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko na rok (do września). Jeśli natomiast zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia wydała je na cały okres studiów, to nie trzeba dostarczać do ZUS nowego zaświadczenia - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymać m.in. dziecko po śmierci rodzica. Przysługuje do ukończenia przez nie 16. życia. Później jeśli kontynuuje naukę do 25. roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów).

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, aby poinformować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobi, ZUS będzie nadal wypłacał rentę, którą trzeba będzie później zwrócić z odsetkami.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS