75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w firmie

Od 1 czerwca rusza nabór wniosków o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Wnioski będzie można składać do 30 czerwca wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl.

Na konkurs przeznaczono łącznie aż 75 mln zł. Firmy mogą starać się m.in. o dofinansowanie zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem, promieniowaniem czy zakupu sprzętu, który ograniczy obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników. Pieniądze można przeznaczyć na przykład na urządzenia oczyszczające i wentylujące powietrze, oświetlenie, rusztowanie ruchome – przejezdne, zakup środków ochrony indywidualnej, zakup wind dekarskich czy środków technicznych do zabezpieczania strefy pracy pracowników jak bariery tymczasowe, balustrady, pachołki, itp. Pełna lista znajduje się w załączniku do Regulaminu Konkursu - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

To, w jakiej wysokości firma otrzyma dofinansowanie, zależy od liczby osób, za które opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Firmy, które ubezpieczają do 9 osób, mogą uzyskać do 90 proc. szacowanej wartości projektu, nie więcej niż 140 tys. zł, a zgłaszające od 10 do 49 osób - do 80 proc., maksymalnie do 210 tys. zł. Wraz ze wzrostem liczby ubezpieczonych udział procentowy dofinansowania maleje, przy czym dla największych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób, ZUS może pokryć 20 proc. kosztów inwestycji, a maksymalna kwota dopłaty, o którą mogą się ubiegać, sięga nawet pół miliona złotych.

Tabela dofinansowań dla przedsiębiorstw

Wnioski tylko do 30 czerwca

Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Wniosek o dofinansowanie wraz z niezbędną dokumentacją należy złożyć do 30 czerwca. Można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl.

Nie każda firma może wziąć udział w konkursie. W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Wykluczony jest także przedsiębiorca, który otrzymał już w ciągu ostatnich 3 lat dofinansowanie z ZUS lub został w tym czasie zobowiązany do jego zwrotu.

Szczegółowe warunki konkursu oraz wzory dokumentów są na www.zus.pl/prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS