Więcej pieniędzy dla 100-latków

Każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek. Od 1 marca dla nowych stulatków wynosi on ponad 4,5 tys. zł. W województwie kujawsko-pomorskim premię za wiek, czyli świadczenie honorowe z ZUS otrzymuje 119 osób. Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc, do końca życia, oprócz normalnej emerytury czy renty. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku o świadczenie honorowe.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. W tym roku każdemu, kto między 1 marcem 2021 roku a 28 lutym 2022 r. ukończy 100 lat, ZUS przyzna 4 512,41 zł brutto świadczenia honorowego. Rok wcześniej było to 4 294,67 zł brutto a dwa lata temu 4 003,88 zł brutto - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Taką wyjątkową premię za wiek z ZUS-u w województwie kujawsko-pomorskim otrzymuje 119 osób. Bydgoski oddział ZUS wypłaca 56 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS - 63. Najstarsza mieszkanka naszego województwa, która otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe to Bydgoszczanka, która ma ukończone 109 lat. Natomiast z terenu działania Oddziału ZUS w Toruniu najstarsza mieszkanka, która otrzymuje z ZUS świadczenie z okazji setnych urodzin ma 106 lat i mieszka w powiecie włocławskim - dodaje rzeczniczka.

Świadczenie to wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Taki dodatek przysługuje także tym stulatkom, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie otrzymują, ani emerytury, ani renty, jednak w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS